درباره کاربرد های شیشه سکوریت چه میدانید؟!

درباره کاربرد های شیشه سکوریت چه میدانید؟!

“کاربرد های شیشه سکوریت” شیشه سکوریت نوعی شیشه است که با عملیات حرارتی یا شیمیایی فرآوری می شود که استحکام آن را افزایش می دهد. فرآیند تمپر کردن سطح بیرونی شیشه را در حالت فشرده شدن و فضای داخلی را در حالت کشش قرار می دهد.

به دلیل این تنش های مکانیکی، شیشه سکوریت شده به جای تکه های با لبه های تیز به قطعات دانه ای تبدیل می شود و احتمال آسیب را کاهش می دهد. شیشه سکوریت به شیشه مقاوم یا شیشه ایمنی نیز معروف است.

شیشه سکوریت به دلیل ایمنی و استحکام در بسیاری از صنایع و کاربردها از جمله پروژه های ساختمانی استفاده می شود. برخی از کاربردهای شیشه سکوریت شامل پنجره های خودرو، درهای دوش، سینی های یخچال، اجزای معماری، صفحه نمایش تلفن های همراه و ظروف پخت و پز است.

 

خواص شیشه سکوریت

شیشه سکوریت هم از نظر فیزیکی و هم از نظر حرارتی قوی تر از شیشه های معمولی است. همانطور که قبلا ذکر شد، شیشه سکوریت برای ایجاد تنش بیرونی و داخلی در مواد استفاده می شود. تنش سطحی فشاری شیشه سکوریت شده توسط تنش کششی بدن متعادل می شود.

 

برای طبقه بندی شیشه به عنوان سکوریت، سطح آن باید حداقل تنش فشاری 69 مگا پاسکال (10000 psi) داشته باشد. سپس، برای اینکه یک شیشه سکوریت به عنوان یک شیشه ایمنی در نظر گرفته شود، تنش فشاری سطح آن باید از 100 مگا پاسکال (15000psi) تجاوز کند.

اگر شیشه سکوریت بشکند، افزایش تنش سطحی باعث ایجاد قطعات دایره ای کوچک به جای تکه های تیز می شود. این ویژگی باعث می شود که شیشه سکوریت برای کاربردهای فشار بالا و ضد انفجار مناسب باشد.

شیشه سکوریت استحکام خود را از تنش فشاری روی سطح خود بدست می آورد. از طرف دیگر، شیشه آنیل شده تقریباً هیچ تنش داخلی ندارد و آن را بسیار شکننده می‌کند – ترک‌های سطحی میکروسکوپی را تشکیل می‌دهد که تحت کشش می‌شکنند. شیشه های سکوریت دارای این ترک های سطحی نیستند و این از انتشار یا انبساط در هنگام شکستن جلوگیری می کند.

خواص شیشه سکوریت

خواص اصلی شیشه سکوریت در زیر خلاصه می شود:

 

 • تطبیق پذیری: شیشه های سکوریت شده را می توان به اشکال و سبک های مختلف برای پاسخگویی به کاربردهای مختلف شکل داد.
 • استحکام: شیشه سکوریت شده می تواند 3 تا 7 برابر قوی تر از شیشه آنیل شده باشد، که آن را برای کاربردهای سخت تر با بارهای محیطی بالا مناسب می کند.
 • اعوجاج نوری: شیشه سکوریت شده به شفافیت شیشه فلوت نیست، زیرا فرآیند تمپر باعث ایجاد برخی اعوجاج های نوری می شود.
 • ساخت: هر گونه برش یا سنگ زنی باید قبل از تمپر انجام شود، زیرا این فرآیندها پس از گرم شدن شیشه باعث شکستگی می شوند.
خواص اصلی شیشه سکوریت

کاربردهای شیشه سکوریت

شیشه سکوریت در کاربردهایی که نیاز به مقاومت حرارتی، استحکام و ایمنی دارند استفاده می شود. وسایل نقلیه مسافربری با سه شرط مثال عالی هستند:

 

 • از آنجایی که آنها اغلب در فضای باز پارک می شوند، وسایل نقلیه در معرض گرمایش و سرمایش دائمی (مقاومت حرارتی) هستند.
 • وسایل نقلیه همچنین باید در برابر ضربه های کوچک ناشی از زباله های جاده (استحکام) مقاومت کنند.
 • قطعات تیز شیشه در صورت وقوع حادثه، خطر بیشتری را نشان می دهد، و شیشه سکوریت شده به خرده نمی شود (ایمنی).
 • خواص شیشه سکوریت آن را برای پروژه های ساختمانی و بسیاری از کاربردهای صنعتی مناسب می کند.

 

ساختمان تجاری:

 

شیشه سکوریت کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان دارد که شامل پوشش و نما ساختمان های تجاری می شود. شیشه سکوریت را می توان در مجموعه های بدون قاب مانند درب های شیشه ای بدون فریم نیز استفاده کرد. شیشه سکوریت به طور کلی برای کاربردهای دارای بارگذاری ساختاری مناسب است و برای هر کاربردهایی که شیشه می‌تواند در صورت برخورد انسان خطری داشته باشد:

 

 • پارتیشن برای منازل، ادارات، هتل ها و سایر ساختمان های تجاری.
 • در و پنجره
 • پانل های تزئینی در طراحی داخلی

جهت خرید شیشه سکوریت و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

قوانین ساختمانی در موارد متعددی استفاده از شیشه های سکوریت شده یا چند لایه را می طلبد. اینها شامل نورگیرها، درها، راه پله ها، آسانسورها و پانل های دسترسی آتش نشانی است. در نظر بگیرید که الزامات خاص بسته به کدهای محلی تغییر می کند.

ساختمان تجاری

کاربردهای خدمات غذایی:

محصولات شیشه سکوریت را می‌توان در رستوران‌ها، هتل‌ها، بارها و سایر برنامه‌های خدمات غذایی یافت. آنها با کاهش احتمال حوادث ناشی از شیشه، استانداردهای ایمنی را در این کاربردها افزایش می دهند. برخی از انواع شیشه های سکوریت برای پخت و پز و پخت طراحی شده اند، به این معنی که می توان آنها را با خیال راحت در اجاق ها و سایر دستگاه های پخت و پز استفاده کرد.

کاربردهای خدمات غذایی

معایب شیشه سکوریت

شیشه سکوریت در ساخت و ساز و سایر کاربردهای سخت بسیار مفید است. با این حال، مانند هر مصالح ساختمانی، محدودیت هایی دارد که باید در نظر گرفته شود.

 

 1. شیشه سکوریت شده باید قبل از تمپر بریده، فشرده، صیقل داده و سوراخ شود، زیرا بعداً نمی توان آن را دوباره کار کرد. به دلیل تنش های مکانیکی متعادل در شیشه، هر گونه آسیبی باعث خرد شدن شیشه می شود.
 2. با وجود استحکام بالا، شیشه سکوریت می تواند در معرض شرایط خاص شکسته شود و به ویژه در برابر آسیب در لبه ها آسیب پذیر است. با این حال، ضربه متمرکز با استحکام کافی در وسط شیشه نیز می تواند باعث شکستگی شود.

 

 1. هنگام استفاده از هر نوع شیشه ای باید نکات ایمنی همیشه در نظر گرفته شود. در حالی که شیشه سکوریت ایمن تر از شیشه معمولی است، اما همچنان می تواند خرد شود.

 

حقایق جالب در مورد شیشه سکوریت

قدرت بی نظیر : شیشه های سخت شده هم از نظر حرارتی و هم از نظر فیزیکی قوی هستند. شیشه سفتی چهار تا پنج برابر قوی تر از شیشه معمولی یا شیشه آنیل شده با همان اندازه و ضخامت است و سه برابر قوی تر از شیشه مقاوم در برابر حرارت است

افزایش ایمنی : این واقعیت که شیشه سخت شده یک شیشه ایمنی است باید به شما این ایده را بدهد که ایمن ترین انتخاب برای ملک شماست. در موارد نادری که به دلیل ضربه شدید شکسته می شوند، شیشه های سخت شده به جای شکستن به تکه های ناهموار تیز به تکه های دایره ای بی ضرر می شکند.

اما ممکن است این سوال برایتان به وجود بیاید که آیا واقعا شیشه های سکوریت غیر قابل شکستن هستند؟ برای فهمیدن این موضوع اینجا کلیک کنید.

فوق العاده مقاوم است : هنگامی که شیشه آنیل شده در معرض دمای بالا قرار می گیرد، می تواند به سرعت ترک خورده یا آسیب ببیند. با این حال، شیشه سفت شده با استفاده از تلطیف حرارتی تولید می‌شود، که باعث می‌شود به راحتی دماهای بالا و ناراحت‌کننده را تحمل کند.

مصونیت در برابر سایش و پارگی : شیشه های سخت شده به راحتی آسیب نمی بینند و می توانند سال ها وضعیت بکر خود را حفظ کنند. همچنین در برابر سایش و خراش منظم مصون هستند، و آنها را به گزینه ای ایده آل برای درها و پنجره هایی تبدیل می کند که به طور منظم استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه فروشگاهتماسارتباط با ما